okna-energooszczedne.jpg

Stolarka otworowa a czyste powietrze – jak dobrać produkty?

Dobór odpowiedniej stolarki okiennej jest kluczem do zbudowania energooszczędnego budynku. W związku z ciągłym pogarszaniem się stanu środowiska wiele osób nieustannie szuka nowych sposobów na polepszenie sytuacji w kontekście ekologii. Każde zbędne zużycie energii wiąże się z zanieczyszczeniem planety. Przy czym w domostwach, zwłaszcza w wykorzystywanych w nich oknach i drzwiach, tracone jest nawet do 40% ciepła. I tu z pomocą przychodzą pomysłodawcy programu Czyste Powietrze i producenci stolarki otworowej.

Czym w skrócie jest program Czyste Powietrze?

Program czyste powietrze powstał, aby polepszyć jakość powietrza i zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych. Do 2029 rozdysponowane zostaną w jego ramach aż 103 miliardy złotych na termomodernizację domów jednorodzinnych, szeregowców i bliźniaków w Polsce. Dzięki nowym regulacjom każdy, kto spełni określone wymagania, np. dotyczące okien PCV, może skorzystać z przewidzianych w programie profitów. Program Czyste Powietrze ułatwia zakup okien przyjaznych środowisku naturalnemu i portfelowi.

Jakie produkty stolarki otworowej należy wybrać do programu Czyste Powietrze?

Pomimo stosunkowo niedużych różnic wizualnych pomiędzy poszczególnymi modelami okien niejednakowe bywają ich parametry. Kluczowe są niewątpliwie wskaźniki przepuszczalności U informujące o tym, jak długo dany produkt zatrzyma w pomieszczeniu zgromadzone w nim ciepło.

Trzeba zwrócić uwagę na to, aby stolarka otworowa spełniała określone wymagania odnośnie do sposobu montażu oraz przenikania ciepła. Dofinansowanie z programu Czyste uwzględnia zarówno zakup produktu, jak i jego montaż, a nawet demontaż starych elementów. Współczynnik przenikania U okna fasadowego od 2021 roku powinien wynosić mniej niż 0,9 W/(m2K), okna dachowego natomiast 1,1 W(m2K).

Share this post