okna-pcv.jpg

Okna PCV a okna drewniane. Co wybrać?

Co warto wiedzieć na temat okien PVC?

Okna PVC są obecnie zdecydowanie bardziej popularne niż okna drewniane, co, jak można się domyślać, wynika z ich relatywnie niskiej ceny. Do ich pozostałych atutów należy przede wszystkim odpowiednia izolacyjność cieplna oraz duża trwałość. Produkty tego typu bywają funkcjonalne nawet przez kilkadziesiąt lat. Co równie istotne, nie ma konieczności ich konserwacji – choć warto postawić na okna PVC z nakładką aluminiową, dzięki której nie będą one żółknieć pod wpływem promieni słonecznych.

Nie zapomnij jednak o tym, że opisywane produkty mają też swoje wady. Są stosunkowo wrażliwe na zmiany temperatury, mają niski poziom przepuszczalności (przez co może dochodzić np. do problemów z prawidłową wentylacją pomieszczenia), a ich dostępność w nietypowych kształtach bywa ograniczona.

Jakie są wady i zalety okien drewnianych?

Nieco inna jest specyfika okien drewnianych, które są przede wszystkim cięższe i droższe niż okna PVC. Ich cechą charakterystyczną jest również stosunkowo duża sztywność i dobre znoszenie różnic temperatury – dzięki temu są odpowiednie do stworzenia dużych przeszkleń. Okna te są dobrym wyborem w przypadku dużych przestrzeni. Poza tym występują w rozmaitych kształtach, co pozwala na ich bezproblemowe dopasowanie do wymagań różnych klientów. Do wad okien drewnianych należy wspomniana już wysoka cena, a także potrzeba regularnej konserwacji.

Share this post